Stojąca woda na działce powoduje szereg problemów z ziemią oraz roślinami. Pewną z możliwości rozwiązania tego problemu jest wykształcenie działki, ale ponadto też zrealizowanie projektu drenażu podziemnego albo powierzchniowego. Uzupełniająco można wykonać zbiornik na deszczówkę. Korzystnie w tej powinności realizują się szamba betonowe.

Podziemny drenaż

Drenaż podziemny jest połączeniem drenów rur drenarskich, które wypełnione są żwirem i piaskiem. Ich planem jest wypompowywanie nadmiaru wody zgromadzonej na powierzchni terenu do rur drenarskich, która w kolejnym kroku kieruje się w stronę odbiornika – wykonanych układów chłonnych, rowu melioracyjnego, rzeki lub kanalizacji deszczowej. Drenaż można rozłożyć opodal twardszych nawierzchni.

szamba betonoweDrenaż systematyczny

Trwa wiele systemów drenażu podziemnego. Jednym z nich jest drenaż systematyczny, który wielokrotnie wykonuje się na posesjach. Dzięki niemu wymigamy się powstawaniu kałuż. Szlak rur drenarskich podłączamy do sączek, które odprowadzają wodę z gruntu.  Na początku i na końcu zbieracza umieszczamy studzienkę, służącą ku odpowietrzaniu układu i płukaniu zbieracza.

Niesystematyczny drenaż

Drugi wariant to drenaż niesystematyczny, który jest przymusowy do odwadniania powierzchni najwyżej 8 metrów. Nie jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem, a sprawnie sprawdza się na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej.

Drenaż powierzchniowy

Drenaż powierzchniowy to pokład drenażu rozłożona na powierzchni wzdłuż twardej nawierzchni. Powłokę drenażu robi się zastępując warstwy gruntu żwirek lub keramzytem. Po zabraniu warstwy gruntu sięgającej przynajmniej 20 centymetrów układamy geowłókninę, dzięki której zapobiegniemy mieszaniu warstwy drenażowej z gruntem. Woda z utwardzonego podjazdu lub również ścieżki ukształtowanej ze spadkiem gromadzi się w warstwie drenażowej i pomału wsiąka w grunt.

Szamba betonowe – zbiornik na deszczówkę

Idealnie jako zbiornik na deszczówkę sprawdzają się szamba betonowe. Ogromny procent osób posiada już takie rozwiązanie na swojej posesji. Swoją rozgłos zawdzięczają solidności oraz cenie. Szamba betonowe są jednymi z najtańszych zbiorników na wodę deszczową na rynku. Woda deszczowa sprawnie nadaję się do mycia samochodu, ponieważ nie zostawia zacieków. Deszczówkę można wykorzystać nawet do podlewania ogrodu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz